Spoštovani!
Cepilna točka Avla glavne stavbe UKCL, 1. klet, Zaloška 7, deluje ob torkih in četrtkih med 12. in 15. uro (sprejem do 14:40).
Cepimo zaposlene, paciente in vse ostale, ki se želijo cepiti in so stari vsaj 12 let.
Na cepljenje se naročite na: cepljenje.info@kclj.si ali do 11. ure po telefonu za tiste, ki e-pošte nimajo: 01-522-4628.
Cepilni center UKCL
Ob svetovnem dnevu cepljenja 2025
Od 24.4. do 30.4. obeležujemo svetovni teden cepljenja, od 27.4 do 3.5 pa evropski. Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da smo s cepljenjem v zadnjih pedesetih letih rešili 154 milijonov življenj, kar je vsako minuto 6 življenj v zadnjih petdesetih letih. V teh 50 letih je cepljenje prispevalo k 40 % izboljšanju preživetja dojenčkov, le cepivo proti ošpicam pa predstavlja 60 % teh rešenih življenj.
Žal pa je ocenjeno, da kar 22 milijon otrok v letu 2023 ni prejelo prvega odmerka cepiva proti ošpicam. S cepljenjem se lahko zaščitimo pred več kot tridesetimi nalezljivimi boleznim, ne pa samo to. S cepljenjem vplivamo tudi na boljšo kvaliteto življenja tako otrok, kot tudi odraslih in starostnikov, zmanjšujemo potrebo po hospitalizaciji, nižamo stroške bolnišničnega zdravljenja ter vplivamo na zmanjševanje protimikrobne odpornosti.
Prihodnost cepljenja pa ne pomeni le doseganja milijonov otrok, ki nikoli niso prejeli niti enega odmerka cepiva, temveč tudi zaščito odraslih pred gripo, dojenčkov pred malarijo in respiratornemu sincicijskemu virusu (RSV), nosečnic pred tetanusom in mladih deklet in fantov pred HPV.
Globalni cilj je cepljenje čim lažje približati in ponuditi vsem, ki se morajo ali želijo cepiti. To je tudi eno glavnih vodil Cepilnega centra UKC Ljubljana, kjer smo samo v lanskem letu razdelili več kot 7000 odmerkov različnih cepiv, na naši točki pa se je možno cepiti praktično proti vsem nalezljivimi boleznimi.
Pomembne novosti v Programu cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2025 v Sloveniji vključujejo sledeče:
- s 1.1.2025 se je pričelo redno izvajanje cepljenje otrok proti noricam (s kombiniranim cepivom proti ošpicam, mumpsu, rdečkam in noricam (OMRN).
- cepljenje dveh novih generacij odraslih proti klopnemu encefalitisu (starih 45 in 46 let),
- cepljenje otrok z 20-valentnim konjugiranim cepivom proti pnevmokoknim okužbam.
Cepljenje izvajamo dvakrat tedensko, vsak torek in četrtek med 12:00 in 15:00 uro. Za cepljenje se lahko naročite na elektronskem naslovu cepljenje.info@kclj.si ali na telefonsko številko 01/522 4628.
Doc. dr. Nina Grasselli Kmet, dr. med.
specialistka infektologije in intenzivne medicine, vodja Cepilnega centra UKCL
Povezave:
Novosti v programu cepljenja in zaščite z zdravili 2025
World Immunization Week 2025
Sezona klopov se nezadržno bliža - vabljeni na cepljenje!
Na cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu (KME) vabimo vse, ki se želite zaščititi prvič. Osnovno cepljenje je sestavljeno iz treh odmerkov. Drugi odmerek sledi prvemu čez 1 mesec, tretji pa čez 5 mesecev od drugega odmerka.
Za letnike rojstev 1970-80 so trije odmerki cepiva brez doplačila, sicer pa en odmerek stane 30€ in ga lahko plačate na dan cepljenja s kartico. Z otroškim cepivom cepimo mladostnike od 12. do 15. leta starosti, cena odmerka je 29€.
Vabljeni tudi tisti, ki potrebujete obnovitveni odmerek.
Prva revakcinacija se opravi tri leta po prejetem tretjem odmerku, naslednje revakcinacije si sledijo na pet let. Po 60. letu si revakcinacije sledijo na tri leta. Tudi tu velja, da se letniki rojstev 1970-80 cepijo brez doplačila.
Na cepljenje se naročite na: cepljenje.info@kclj.si ali do 11. ure po telefonu za tiste, ki e-pošte nimajo: 01-522-4628.
Na cepljenje prinesite os. dokument, KZZ in cepilno knjižico, če jo imate.
Cepilni center UKCL, 21. februarja 2025
Obvestilo o cepljenju proti HPV
Na Cepilni točki UKCL še naprej cepimo tudi proti HPV okužbam.
Novost letošnjega leta je, da se cepljenje v breme OZZ opravi tudi pri zamudnicah in zamudnikih oz. mladih do dopolnjenega 26. leta starosti, kar pomeni, da je za necepljene osebe do 26. leta cepljenje brezplačno. Za vse ostale, ki bi se želeli cepiti proti HPV, je cepljenje samoplačniško.
Pričetek cepljenja proti RSV okužbi
V torek, 17. septembra 2024, bomo na Cepilni točki UKCL pričeli s cepljenjem proti RSV okužbi.
Cepljenje je priporočljivo za vse nosečnice med 24. in 36. tednom nosečnosti, z namenom zaščite novorojenca v prvih šestih mesecih življenja pred okužbo z RSV. Okužba z RSV je globalno gledano najpogostejši vzroke hospitalizacije pri dojenčkih. Nosečnice bomo cepili na stroške ZZZS.
Cepljenje je priporočljivo tudi za osebe, starejše od 60 let, sploh tiste s pridruženimi boleznimi. Za njih bo cepljenje samoplačniško. Za zaščito zadostuje en odmerek cepiva, cena pa je 194 evrov, plačljivo s kartico.
Po svetovnem tednu cepljenja: Bi bolezen raje preprečili ali zdravili?
V tednu med 24. in 30. aprilom 2024 je potekal svetovni teden cepljenja, ob katerem strokovnjaki še posebej poudarjajo pomen vzdrževanja zdravja tudi s cepljenjem. Letos je bila to tudi priložnost za obeležitev pol stoletja, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sprejela razširjeni program cepljenja. Predstavniki NIJZ so izpostavili cepivo proti HPV, ki preprečuje razvoj raka materničnega vratu, in cepivo proti pnevmokoknim okužbam.
O pomenu cepljenja so se pri portalu Študent pogovarjali z doc. dr. Nino Grasselli Kmet, dr. med., specialistko infektologije in intenzivne medicine z naše Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja ter vodjo Cepilnega centra UKCL. Med drugim je v intervjuju povedala:
»Cepljenje si v zgodovini medicine zagotovo zasluži častno mesto in predstavlja enega največjih dosežkov znanosti, kot najučinkovitejši biološki ukrep za preprečevanje nalezljivih bolezni. Cepljenje je ogromno prispevalo k javnemu zdravju, kar pa je žal marsikdo do danes že pozabil. Glavni cilji cepljenja so zaščita posameznika pred nalezljivimi boleznimi, eliminacija določene bolezni v ožjem geografskem področju ali skupini ter eradikacija – izkoreninjenje. Kljub temu, da je cepljenje na voljo praktično povsod po svetu, ocene kažejo, da so bolezni, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem, še vedno odgovorne za približno četrtino vseh smrti med otroki, mlajšimi od pet let, s cepljenjem pa bi bilo mogoče preprečiti tudi marsikatero smrt v odrasli dobi.«
Vabljeni k branju intervjuja v celoti.
|