Univerzitetni klinični center Ljubljana sodeluje pri EU sofinanciranem projektu
Projekt CLAUD-IT podpira države članice EU pri izvajanju klinične presoje v radiologiji in nuklearni medicini. Združuje bolnišnice, oblasti in društva pri razvoju smernic ter metodologije klinične presoje, kar vodi k izboljšanju zdravstvenega varstva in oskrbe bolnikov po vsej EU.
- Koordinator: Evropski inštitut za biomedicinske slikovne raziskave (EIBIR)
- Število partnerjev: 14 (13 upravičencev, 1 pridružena oseba)
- Datum začetka projekta: 1. september 2024
- Datum zaključka projekta: 31. avgust 2027
- Skupni znesek nepovratnih sredstev: 981 055,18 €
- Financiranje EU: 784 844,15€
- CLAUD-IT je sofinanciran v okviru programa EU4Health 2021–2027 pod številko pogodbe: 101160903.
Povzetek
Projekt CLAUD-IT podpira države članice EU pri izvajanju klinične presoje in s tem prispeva k izboljšani kakovosti in varnosti za bolnike po celotni EU. Projekt bo preizkusil kampanje klinične presoje v radiologiji in nuklearni medicini v 9 državah članicah EU, da bi spodbudili implementacijo klinične presoje v klinično prakso. Na podlagi ocene potreb in upoštevanja nedavnih pobud in infrastrukture bo CLAUD-IT prvič razvil smernice za klinično presojo za nuklearno medicino in razširil obstoječe smernice za radiologijo, vse pa temelji na vodniku ESPERANTO za klinično presojo Evropskega radiološkega združenja.
36-mesečni projekt bo povezal bolnišnice, nacionalna strokovna društva in oblasti 9 držav, v celoti pa ga podpirajo ustrezna evropska strokovna združenja. Praktična izvedba bo potekala po stopnjah v skladu z metodologijo CLAUD-IT in učnem gradivu »Clinical Audit Cookbook«. V prvem koraku bodo lokalne multidisciplinarne skupine pod zunanjim vodstvom izvedle klinične presoje v 11 osrednjih bolnišnicah v 9 državah članicah EU. V drugem koraku bodo revizije uvedene v dodatnih 3–6 institucijah po vsaki od 9 držav, ob upoštevanju izkušenj, pridobljenih v prvem krogu. Na ta način bo več kot 250 strokovnjakov usposobljenih za klinično presojo po konceptu »Train-the-Trainer«, da bi okrepili dodatne zmogljivosti in zagotovili, da bodo usposobljeni presojevalci delovali kot učitelji.
CLAUD-IT: Cilji
(1) Ocena trenutnega stanja v vseh 9 sodelujočih državah članicah, z namenom iskanja novih razvojnih smeri od zaključka projekta QuADRANT ter obstoječe infrastrukture in zainteresirane strani.
(2) Pripraviti praktično, jedrnato in na dokazih temelječe revizijsko gradivo. Pripraviti gradivo za usposabljanje za izvajanje klinične presoje v radiologiji in nuklearni medicine. Vso pripravljeno gradivo bo shranjeno na enem mestu, dostopno vsem zainteresiranim.
(3) Izvedba praktičnega usposabljanja zainteresiranih strani za izvajanje kliničnih presoj pod zunanjim vodstvom.
(4) Ozaveščati o pomenu klinične presoje s sporočanjem njene obvezne narave, kot je določeno v BSSD, in pojasnjevanjem velikega vpliva, ki ga lahko ima na vsakodnevno poklicno prakso, ter njenega prispevka h višji kakovosti oskrbe in varnosti bolnikov. Zbrati zainteresirane strani, da bi razvili strategije in kampanje klinične presoje.
CLAUD-IT: Delovni sklopi
WP1: Vodenje in koordinacija projekta
WP2: Razširitev
WP3: Evalvacija
WP4: Razvoj gradiva za klinično presojo, standardov, centralnega repozitorija in spletnih orodij
WP5: Priprava klinične presoje in povezanega gradiva za izobraževanje in usposabljanje, ki mu sledi prvi krog presoje
WP6: Kampanje klinične presoje v bolnišnicah po Evropi

Sofinancira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so le avtorjeva in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli pomoč.
|