Facebook Instagram Twitter Youtube   
 slo 
 eng 
 
 

IZOBRAŽEVANJE IN RAZISKOVANJE

 

Izobraževalni dogodki

 

Evropski projekti

 

Evropske referenčne mreže

 

Evropska kohezijska politika

 

i-violin

 

CLAUD-IT

 

ARIS projekti in programi

 

Programske skupine

 

Klinične študije

 

Registri pacientov

 

Pripravništvo

 

Strokovni izpiti

 

NPK

 

Raziskovanje v zdravstveni in babiški negi

 

Publikacije

 

ORGANIZIRANOST KLINIK

 

OBVESTILA

 

POMEMBNI KONTAKTNI PODATKI

 

POVEZAVE

 

KOMISIJA ZA STROKOVNO ETIČNA VPRAŠANJA

 

PRIJAVA NEŽELENIH UČINKOV ZDRAVIL

 

KAZALNIKI KAKOVOSTI

 

SREDIŠČE ZNANJ

 

SOCIALNOVARSTVENI ZAVODI

 

i-violin_slo.png

 

Univerzitetni klinični center Ljubljana sodeluje pri EU sofinanciranem projektu

i-Violin

 

i-Violin (Implementing verifiable oncological imaging by quality assurance and optimisation) je evropski projekt, ki ga sofinancira Evropska unija in bo trajal dve leti. Projekt se je začel septembra 2022 in bo zaključen avgusta 2024. Projekt združuje deset partnerjev iz devetih držav članic Evropske unije.

Projekt se je uradno začel 1. septembra 2022. Pri projektu sodeluje 10 partnerjev:

  1. EIBIR (European Institute for Biomedical Imaging Research (koordinator projekta), Avstrija
  2. Univerza Otto-von-Guericke Magdeburg (znanstveni koordinator), Nemčija
  3. Univerzitetni medicinski center Univerze Johannes Gutenberg v Mainzu, Nemčija
  4. Politehnični inštitut v Coimbri, Portugalska
  5. Univerza na Kreti, Grčija
  6. Klinična bolnica Dubrava, Hrvaška
  7. Univerzitetni klinični center Ljubljana, Slovenija
  8. KU Leuven – Katoliška univerza Leuven, Belgija
  9. UCD - Dublinski univerzitetni kolidž, Irska univerza, Irska
  10. STUK (Uprava za sevalno in jedrsko varnost) , Finska

 

Cilji projekta

Cilj i-Violin projekta je ustvariti in uskladiti priporočila za optimizacijo slikovno diagnostičnih postopkov pri obravnavi onkoloških bolnikov v Evropski uniji ter zagotoviti njihovo široko sprejetje v državah članicah.

 

Glavne točke projekta so:

  1. Implementacija standardiziranega načina optimizacije onkoloških slikovnih posegov v klinični praksi. Uvajanje orodij za merjenje kakovosti posnetkov CT preiskav in uporabo komercialno dostopnih programskih orodij za ocenjevanje doze sevanja z uporabo podatkov pridobljenih z MEDIRAD in ostalih projektov, ki jih je financirala Evropska komisija.
  1. Implementacija orodij in optimiziranih postopkov v evropskih univerzitetnih klinikah, ki sodelujejo pri projektu.
  1. Razširitev teh orodij in optimiziranih postopkov obravnave vsem bolnišnicam in zdravstvenim zavodom v Evropi, da bi prispevali k usklajeni obravnavi onkoloških bolnikov.
  1. Zagotoviti ustrezno izobraževanje in usposabljanje radiologov, radioloških inženirjev in medicinskih fizikov za učinkovito uporabo orodij optimizacije.
  1. Razširitev in predstavitev rezultatov zakonodajnim organom, medicinskim združenjem in ostalim organizacijam, ki bodo spodbujale sprejemanje in izvajanje usklajenih priporočil.

Rezultati dosedanjih evropskih projektov in nedavne raziskave, ki so bile izvedene pod okriljem kampanje EuroSafe Imaging, kažejo na velike razlike v slikovno diagnostičnih postopkih pri obravnavi onkoloških bolnikov v Evropi. S projektom i-Violin bodo te razlike obravnavane na evropski ravni s ciljem, da se izboljša obravnava onkoloških bolnikov. Z mednarodnim projektom i-Violin se bo v zdravstvenih ustanovah razširilo orodja za oceno kakovosti radioloških posnetkov, ki so bila razvita v projektu MEDIRAD za CT prsnih organov. Ker se v projektu i-Violin osredotočamo tudi na rakava obolenja trebušnih in medeničnih organov, bodo MEDIRAD orodja prilagojena še za CT trebušnih in medeničnih organov. Rezultati komercialno dostopnih orodij za ocenjevanje obsevanosti bolnikov bodo primerjani z bolj izpopolnjeni orodji za ocenjevanje dozne obremenitve, ki je odvisna od klinične indikacije in parametrov diagnostičnega slikovnega postopka. Optimizacijo obravnave in dozne obremenitve na bolnika in klinično indikacijo lahko zagotovi le kombinacija ocene kakovosti CT posnetkov in ocena dozne obremenitve istih CT posnetkov pacienta. Ustvarjena bo evropska podatkovna baza za CT posnetke, ki bodo pridobljeni z različnimi parametri in z ustreznimi indikatorji o dozi sevanja in kakovost CT posnetkov. S pomočjo teh podatkov bodo ustvarjena in podana priporočila za optimizacijo.

 

Za doseganje ciljev projekta je zastavljenih sedem delovnih paketov. UKC Ljubljana sodeluje pri delovnih paketih od 2 do 7.

WP 1: Koordinacija in vodenje projekta

WP 2: Razširitev in komunikacija

WP 3: Vrednotenje vpliva

WP 4: Prilagoditev obstoječih orodij za vrednotenje kakovosti CT posnetkov in doze sevanja pri obravnavi onkoloških bolnikov

WP 5: Zbiranje podatkov in implementacija klinične podatkovne baze

WP 6: Optimizacija CT obravnav onkoloških bolnikov na podlagi protokolov za določeno klinično indikacijo

WP 7: Izobraževanje in usposabljanje o orodjih za vrednotenje kakovosti CT posnetkov in ustrezne optimizacije

Vloga UKC Ljubljana

Izr. prof. Dimitrij Kuhelj dr.med.spec.radiolog. predstojnik Kliničnega inštituta za radiologijo, Aleš Kaučič, dipl.inž.rad. in mag. Urban Zdešar, univ.dipl.fiz. so člani skupine, ki sodeluje pri i-Violin projektu. UKC Ljubljana bo gostil eno od treh delavnic, ki bodo izvedene v Sloveniji, Belgiji in na Hrvaškem. Hkrati bo UKC Ljubljana poskrbel za testiranje standardiziranih protokolov za obravnavo onkoloških bolnikov na CT diagnostiki v izbranih slovenskih bolnišnicah v vseh regijah.

 

Podatki o projektu

Koordinator: EIBIR - European Institute for Biomedical Imaging Research

Število partnerjev: 10

Pričetek: 1 september 2022

Zaključek: 31 avgust 2024

Financiranje: Sofinanciran je s strani EU pod EU4Health programom 2021-2027. EU4H-2021-PJ-03 sredstva, ki so namenjena projektu za zagotavljanje kakovosti in varnosti radiološke tehnologije pri diagnosticiranju in zdravljenju raka.

Proračun projekta: 1,172, 487.81 EUR

 

Povezava do projekta

https://www.eibir.org/projects/i-violin/

 

co-founded_by_the_European_Union.png

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Health and Digital Executive Agency (HaDEA). Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.

Posodobljeno: 15.01.2024