KLINIKA ZA NUKLEARNO MEDICINO
Klinika za nuklearno medicino (KNM) se je razvila iz Radioizotopnega laboratorija Interne klinike, ki se je osamosvojil v začetku sedemdesetih let prejšnjega stoletja, najprej kot Inštitut za nuklearno medicino. S pridobitvijo hospitalnega oddelka smo leto kasneje postali Klinika za nuklearno medicino, ki je samostojna enota v okviru UKCL. Nuklearna medicina je področje medicine, ki v diagnostiki in zdravljenju uporablja odprte vire radioaktivnega sevanja. V Sloveniji, podobno kot v še nekaterih evropskih državah, je del nuklearne medicine tudi tirologija, to je veda, ki se ukvarja z boleznimi žleze ščitnice.
V zadnjih desetletjih je nuklearna medicina, podobno kot ostala slikovna diagnostika, dosegla skokovit napredek, od ročnega merjenja porazdelitve radioaktivnosti v telesu do tridimenzionalnega kvantitativnega slikanja. Njena prednost pred ostalimi slikovnimi tehnikami je možnost proučevanja delovanja posameznih organov ali organskih sistemov. Zato je potrebna dobro razvita radiofarmacija, ki omogoča označevanje različnih snovi, ki se vključujejo v procese presnove v organih ali bolezensko spremenjenih tkivih, ter multidisciplinarni pristop.
Danes je KNM največji slovenski terciarni nuklearno-medicinski center, ki zaposluje preko 100 strokovnjakov različnih profilov – zdravnike specialiste interne in nuklearne medicine, radiološke inženirje, strokovnjake s področja zdravstvene nege, specialiste radiofarmacije, medicinske biokemije in medicinske fizike. Dejavnost klinike vključuje med seboj povezana področja: nuklearno-medicinsko diagnostično dejavnost, tirološko dejavnost, radiofarmacevtsko lekarno, oddelka za klinično radiokemijo in laboratorijsko medicino, ter medicinsko fiziko.
KNM organizira v sodelovanju z Medicinsko fakulteto Univerze v Ljubljani Podiplomsko šolo iz nuklearne medicine, skupaj s Fakulteto za farmacijo in ETH Zürich pa Evropsko šolo za radiofarmacijo.
NAPOTKI V ZVEZI Z UPORABO KALIJEVEGA JODIDA KOT ZAŠČITO PRED RADIOAKTIVNIM SEVANJEM
Tablete kalijevega jodida zaščitijo ščitnico pred škodljivimi učinki radioaktivnega sevanja.
Zaužitje tablet kalijevega jodida v primeru jedrske nesreče je priporočljivo za posameznike, mlajše od 40 let. Pri starejših od 40 let je zdravstveno tveganje zaradi zaužitja tablet večje od koristi.
Tablete kalijevega jodida nudijo učinkovito zaščito le nekaj ur pred in po izpostavljenosti radioaktivnemu oblaku, zato mora čas zaužitja slediti priporočilom stroke. Če zaužijemo tablete izven tega časovnega okvira, nimajo koristnih učinkov in so lahko škodljive.
Opomba
Predstavitev našega oddelka na tej strani je namenjena strokovni javnosti. Podatki, ki so namenjeni pacientom in obiskovalcem, so predstavljeni na predstavitvi klinike pri vstopni točki Pacienti in obiskovalci.
|