Nevrološka klinika UKC Ljubljana (NK) je osrednja slovenska nevrološka ustanova, ki nudi ambulantno in hospitalno diagnostiko, zdravljenje in zgodnjo nevrorehabilitacijo vsem nevrološkim bolnikom, še posebej tistim z redkimi in zapletenimi nevrološkimi boleznimi. Kot ostali UKCL tudi NK služi kot sekundarna bolnišnica za nevrološke paciente iz osrednjeslovenske regije ter terciarna bolnišnica za paciente iz celotne Slovenije.
NK je raziskovalna ustanova in je hkrati učna bolnišnica za Medicinsko fakulteto, Zdravstveno fakulteto ter več drugih fakultet Univerze v Ljubljani, pa tudi osrednja ustanova za izvajanje specializacije iz nevrologije in več drugih specializacij v Sloveniji. Kot učna ustanova je tudi mesto za izvajanje pripravništva za vse zdravstvene poklice.
Vizija Nevrološke klinike je nadaljevati pot celovite evropske nevrološke učne bolnišnice, s stalnim večanjem prepoznavnosti na strokovnem, raziskovalnem in pedagoškem področju. NK želi uspešno obnavljati akreditacijski postopek vodenja kakovosti po zahtevah DNV in ISO standarda in se akreditirati tudi kot evropska učna ustanova.
Klinične enote
Nevrološko kliniko sestavljajo tri klinične enote (Klinični oddelek za vaskularno nevrologijo in intenzivno nevrološko terapijo – KOVNINT, Klinični oddelek za bolezni živčevja – KOBŽ in Klinični inštitut za klinično nevrofiziologijo – KIKN) ter dve skupni službi (za nevrorehabilitacijo – SNR in za urgentno nevrologijo – SUN). Vsi zdravstveni delavci na NK imajo ustrezne nacionalne licence za opravljanje poklica.
Na KOVNINT je zaposlenih 22 specialistov nevrologov in 113 medicinskih sester usposobljenih za obravnavo pacientov z možgansko-žilnimi boleznimi. Ob hospitalni in ambulantni obravnavi KOVNINT zagotavlja tudi 24/7 konzultacije za bolnike z akutno možgansko kapjo iz vse Slovenije (Telekap) z možnostjo trombolitičnega in ob sodelovanju nevroradiologov UKCL tudi endovaskularnega zdravljenja. KOVNINT vključuje tudi edino nevrološko intenzivno terapijo v državi z 10 posteljami.
Na KOBŽ je zaposlenih 18 zdravnikov specialistov (17 nevrologov, 1 psihiatrinjo) in 64 medicinskih sester usposobljenih za obravnavo pacientov z večino preostalih bolezni osrednjega živčevja. V zadnjih letih je poudarek oddelka v razvoju kontinuiranega zdravljenja pacientov z ekstrapiramidnimi boleznimi, dolgotrajnega EEG snemanja pri trdovratnih epilepsijah in naprednih metod zdravljenja nevroimunskih bolezni (predvsem multiple skleroze). Za najtežje nevrološke paciente, ki ne potrebujejo invazivnega mehanskega predihavanja skrbijo v enoti intenzivnega nadzora (Slika 1). Kot pristop k obravnavi se na KOBŽ vse bolj uveljavlja pacientom prijaznejša dnevna bolnišnica in krepi ambulantna obravnava. Pomembni so še laboratoriji za likvorsko diagnostiko, testiranje avtonomnega živčevja ter urodinamski laboratorij. Na KOBŽ so zelo aktivni tudi pri raziskavah predvsem ekstrapiramidnih bolezni in kognitivne nevrologije.
Na KIKN je zaposlenih 13 specialistov nevrologov in 14 diplomiranih fizioterapevtov, katerih dejavnost poteka večinoma v obliki ambulantnega dela, vse več pa tudi dnevnega hospitala, kjer zadnjem času pospešeno uvajajo nova zdravljenja živčno-mišičnih bolezni. Aktivnost je v veliki meri osredotočena na področja živčno-mišičnih bolezni, epileptologije in motenj spanja in za ta področja opravljajo raznovrstno funkcijsko diagnostiko (elektromiografija, elektroencefalografija in medoperativni nevrofiziološki nadzor). Med ostalimi dejavnostmi posebej izstopa skrb za paciente z boleznijo motoričnega nevrona, ki poteka v obliki multidisciplinarnega tima.
Na SNR je zaposlen 1 specialist nevrolog in 34 psihologov in terapevtov različnih profilov, ki s svojim delom skrbijo predvsem za višjo kakovost zdravljenja in rehabilitacije hospitaliziranih nevroloških pacientov. Na delo v SUN se ob 15 medicinskih sestrah vključujejo tudi vsi zdravniki NK, ki tako skrbijo za 24/7 dostopnost kakovostne akutne nevrološke obravnave v osrednji Sloveniji.
|