Zdravstvena oskrba v DSO v primeru izbruha COVID-19
1. Vsak DSO ima določeno krizno ekipo, ki jo sestavljajo:
- direktor socialno varstvenega zavoda,
- zdravnik ambulante družinske medicine v socialno varstvenem zavodu,
- odgovorni nosilec zdravstvene nege,
- zdravnik epidemiolog področne enote NIJZ (z imenom in priimkom, kontakt),
- diplomirana medicinska sestra imenovana s strani Zbornice-Zveze (z imenom in priimkom, kontakt) ter
- oba koordinatorja za zagotavljanje izvajanja zdravstvene dejavosti imenovana s sklepom ministra.
2. Za posamezen socialno varstveni zavod koordinator organizira možnost 24 urne konzultacije s specialistom infektologom ali internistom regionalne bolnišnice (dosegljivost na telefonu) v primeru izbruha COVID-19.
3. Za vsak DSO koordinatorja imenovana s sklepom ministra pripravita seznam zdravnikov, ki se lahko dodatno vključijo v delo zdravstvene oskrbe oskrbovancev s COVID-19. Seznam vključuje zdravnike primarne in sekundarne/terciarne ravni.
4. Za vsak DSO koordinatorji imenovani s sklepom ministra pripravijo seznam kadra zdravstvene nege, ki se lahko dodatno vključuje v delo zdravstvene nege oskrbovancev s COVID-19. Seznam vključuje kader zdravstvene nege primarne in sekundarne/terciarne ravni.
5. V primeru izbruha je potrebno delo v socialno varstvenem zavodu organizirati s 24 urno prisotnostjo diplomirane medicinske sestre.
6. V primeru večjega števila obolelih s COVID-19 je potrebno zagotoviti kontinuirano zdravstveno oskrbo. To zagotovijo zdravniki s seznama, ki ga koordinatorjema priskrbijo vodstva regionalnih ZD in bolnišnic. V regionalni bolnici je stalno v pripravljenosti vsaj 5 specializantov in specialistov interne medicine in drugih specialnosti, ki po odredbi koordinatorjev v primeru potreb prevzamejo medicinsko obravnavo okuženih s COVID-19 v socialno varstvenem zavodu.
7. V primeru, da lokalne razmere v socialno varstvenem zavodu ne dopuščajo ali omogočajo varne obravnave, prav tako pa razmere v bolnišnici ne omogočajo hospitalizacije v njej, koordinatorja v povezavi z vodstvi občin, civilno zaščito ter vodstvi bolnišnic organizirajo dodatne lokacije za obravnavo COVID-19 pozitivnih oskrbovancev.
Potek koronavirusne bolezni
COVID-19 lahko pri določenih bolnikih predstavlja akutno dogajanje v sklopu siceršnjega poteka neozdravljive, kronične napredovale bolezni. V določenih primerih ni mogoče slediti samo ustaljenim paliativnim priporočilom, ampak je ukrepanje potrebno prilagoditi akutni situaciji. To velja predvsem za lajšanje občutka težkega dihanja in hropenje.
V pomoč pri odločitvah so informacije na spletnih naslovih za bolnike z napredovalo rakavo boleznijo s priporočili:
- Spletna stran za pomoč zdravstvenim delavcem v obdobju COVID-19. V pripravi je tudi »Posvet z zdravnikom paliativne oskrbe za bolnike v domačem okolju ali DSO«
- Praktična navodila pri oskrbi umirajočih v obdobju pandemije s COVID-19: obravnava simptomov v obdobju umiranja; Knjižica zdravil v podpornem in paliativnem zdravljenju itd.
Tehnična podpora:
v DSO je treba določiti operativno osebo, ki bo učinkovito reševala probleme tehnične narave, ki se bodo zanesljivo pojavljali.
Osebna varovalna oprema, ki je na voljo (OVO):
priporočljivo je, da je v vseh DSO-jih OVO čim bolj enotna. Za zagotavljanje OVO v socialno varstvenih zavodih je zadolženo Ministrstvo za zdravje oz. Civilna zaščita.
Seti za odvzem brisa na COVID-19:
Socialno varstveni zavod poskrbi za dostopnost setov za jemanje brisa. Pri jemanju brisa je potrebno slediti dokumentu »Algoritem odvzema brisa na COVID-19 v socialno varstvenih zavodih« z dne 25.3.2020, ki je sestavni del dokumenta MZ »Izvajanje odloka o začasnih ukrepih na področju zdravstvene dejavnosti zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19«.
Postopek odvzema brisa
V primeru suma COVID okužbe naj bris ob uporabi minimalne OVO vzame oseba, ki je bila z oskrbovancem v stiku že pred nastankom suma. Če osebje ni usposobljeno za odvzem brisa ali če oskrbovanec močno kašlja, je potrebna uporaba celotnega seta OVO.
- Oskrbovanec naj po odvzemu brisa ostane v DSO v coni 2: sum na COVID – siva cona.
- Po razjasnitvi stanja se oskrbovanca glede na rezultat znotraj DSO premesti bodisi v cono 1 ali v cono 3. Zdravljenje vodi domski zdravnik, ki lahko glede na potrebe zaprosi zunanjo pomoč.
Oskrbovancev naj se v nobenem primeru ne seli ali vozi iz DSO brez predhodnega dogovora z ZD ali bolnišnico!
|