V času olimpijskih iger smo v Pariz poklicali našega "dopisnika", kot del medicinskega tima slovenske olimpijske reprezentance se je pred dnevi namreč tja odpravil prim. mag. Matjaž Turel, dr. med., sicer specialist interne medicine in pulmolog na KO za pljučne bolezni in alergijo UKCL.
Slovenskim (predvsem zimskim) športnikom je že leta dobro znan - javno se mu je za njegovo izjemno delo pred časom zahvalila naša smučarska šampionka Tina Maze - , tudi na olimpijskih igrah jih je že spremljal, so pa to njegove prve poletne igre, kar je, kot pravi, dokaj nova izkušnja, predvsem v smislu toplega vremena, pa tudi športnikov je precej več "na kupu".
"Organizacija v pariški olimpijski vasi je zelo dobra, kljub drugačnemu poročanju pa je prehrana čisto solidna: športnikom je na voljo veliko sadja, zelenjave, predvsem pa so na jedilniku redno meso in testenine, skratka vse, kar potrebujejo," pove Turel.
V olimpijski vasi, natančneje v slovenski hiši, deluje ambulanta za vse naše športnike in spremljevalno osebje, ki jo v tej rotaciji poleg internista Turela zaokrožajo še ortoped dr. Robi Kelc, dr. med., sicer zaposlen v UKC Maribor, in fizioterapevti, tako da je s tem pokrit velik del medicine, olimpijcem pa nudijo tudi psihološko podporo in jih spremljajo na dopinške teste.
Sicer ima olimpijska vas ima tudi svojo polikliniko in lekarno, pove Turel, ki doda, da imajo sicer nekaj zdravil in pripomočkov s seboj, če se pojavi kaj posebnega, pa je v vasi vse dobro organizirano, obstaja tudi možnosti izvedbe dodatnih preiskav na licu mesta. Če se izkaže, da je potrebno bolnišnično zdravljenje, pa so za to akreditirane bolnišnice na območju Pariza.
K sreči večjih težav pri naših olimpijcih v francoski prestolnici ni bilo, rešili so nekaj manjših poškodb, pri katerih je večinoma zadoščala že fizioterapija, pojavijo se tudi kakšna respiratorna okužba in prebavne motnje, še pove sogovornik, ki več podrobnosti seveda razkriti ne sme.
Prim. Turela smo za konec povprašali še, ali si kljub natrpanemu delovnemu urniku uspe ogledati tudi kak športni dogodek. Pravi, da prav veliko časa doslej res ni bilo, so pa seveda zdravniki prisotni na vseh preizkušnjah naših športnikov in jih tam vneto bodrijo.
Ko se Matjaž Turel prelevi v "zgolj" navijača, pa so mu od poletnih disciplin najbliže kolesarstvo, vodni športi, veslanje, atletika, odbojka ...
Enota za odnose z javnostmi